Spice Stellar Mi-503
Spice Stellar Mi-503 comes with the Android KitKat OS. The device is powered by a Dual core processor along with 512 MB RAM that can be support all your multitasking seamlessly. It has an ultra bright display with FWVGA resolution. For user convenient the gadget offers Dual SIM functionality.
`
5,000 * -
MemoryRAM : 512 MB Internal : 4 GB
-
PlatformOS : Android 4.4 KitKat Processor : 1.3GHz dual-core 1.3GHz dual-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2000 mAh
-
Display5-inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2 MP
Spice Stellar Mi-503 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Stellar Mi-503 |
| Processor | 1.3GHz dual-core |
| OS | Android 4.4 KitKat |
| Operating Freq | GSM: 900/1800 |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | IPS Capacitive Touch Screen |
| Size | 5-inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 4 GB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Micro SD up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 150.4 x 74.8 x 9.8mm |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v 4.00 |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | White/Grey |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2000 mAh, Li-Ion |










