Spice m-5180
An inexpensive mobile has dual SIM connectivity, long battery life, comfort size and sufficient multimedia enhancement. Enjoy games that are preinstalled in this spice mobile. Type SMS or play games with its smooth keypad.
-
MemoryRAM : Yes Internal : N/A
-
PlatformOS : Proprietary Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1800 mAh
-
Display1.77 inches, 128 x 160 pixels
-
CameraRear : VGA Front : No
Spice m-5180 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | m-5180 |
| OS | Proprietary |
| Operating Freq | GSM 900 / 1800 |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | TFT |
| Size | 1.77 inches, 128 x 160 pixels |
MEMORY
| RAM | |
| Card Slot / Expandable Memory | |
CAMERA
| Primary Camera | VGA |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3 ringtones |
| Audio Jack | 3.5mm |
SIZE
| Dimensions | 105.7 x 46.5 x 15.2 mm |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v1.2 |
| USB | |
| USB OTG | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS(threaded view), MMS |
| Browser | WAP |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | |
| Colors | Various |
| GPS | |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
BATTERY
| Battery Type | 1800 mAh, Li-Ion |
| Stand By | Up to 500 h |
| Talk Time | Up to 5 h |
SAGMart Reviews on Spice m-5180
Spice m-5180 is GSM based dual sim mobile that lets you manage your both sides of your life. This well designed phone has small size and light weight for perfect fit in your pocket. The spice mobile supports a micro SD card up to 8GB for loading your files. GPRS enabled device provides you internet surfing on its preinstalled wap browser. Pair your mobile with other Bluetooth enabled device and share files with them. A primary VGA camera is also featured with 640x480 pixels. Enjoy music on FM or its built-in music player anytime; you can also enjoy videos in the format of mp4.













