Vivo Y51L
Vivo Y51L is matted with the polygonal design which makes it the attractive gadget. It is powered by a 1.2GHz Quad-core processor, coupled with 2GB of RAM and 16GB internal storage for smooth multitasking. The Dual SIM smartphone supports 8-megapixel rear snapper with Autofocus, LED flash features and on the other side, front 5-megapixel snapper also on board. It supports 3G and 4G connectivity to give stunning browsing speed.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : 1.2 GHz Quad Core 1.2 GHz Quad Core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2350 mAh
-
Display5.0 inches, 540 x 960 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Vivo Y51L Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Y51L |
| Processor | 1.2 GHz Quad Core |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | QHD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 540 x 960 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 143.8 x 71.7 x 7.52 mm |
| Weight | 157 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Ambient Light Sensor, Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 2350 mAh, Non-removable Li-Po battery |
















