Windows Phone 8X by HTC
Blaze through web browsing and file downloads with lightning-fast 4G speeds in a stunningly designed form that is magically slim and reinforced with light, scratch-resistant Gorilla Glass 2 over a breathtaking 4.3 720p HD screen that is packed with color and detail.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Microsoft Windows Phone 8, upgradeable to 8.1.1 Processor : 1.5 GHz Dual-core 1.5 GHz Dual-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1800 mAh
-
Display4.3 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 2.1 MP
Windows Phone 8X by HTC Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Windows Phone 8X |
| Processor | 1.5 GHz Dual-core |
| OS | Microsoft Windows Phone 8, upgradeable to 8.1.1 |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM - Micro |
| Status | Discontinud |
DISPLAY
| Type | Super LCD2 Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.3 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 2.1 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 132.35 x 66.2 x 10.12 mm |
| Weight | 130 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, 3.1, A2DP, EDR/ 4.0, LE after Amber update |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/WMA |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264/WMV |
| Colors | California Blue, Graphite Black, Flame Red, Limelight Yellow |
| GPS | Yes, with A-GPS GLONASS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 1800 mAh, Non-removable Li-ion battery |
SAGMart Reviews on Windows Phone 8X by HTC

Blaze through web browsing and file downloads with lightning-fast 4G* speeds in a stunningly designed form that’s magically slim and reinforced with light, scratch-resistant Gorilla® Glass 2 over a breathtaking 4.3" 720p HD screen that is packed with colour and detail. And the front camera features the widest angle ever, giving you twice the picture area, so you can capture a larger slice of the action. With a dedicated amplifier that pumps out a full range of dynamic sound from both the internal speaker and headset, it’s the only Windows® Phone with Beats Audio™.
- Designed to amaze A magically slim, sculpted form makes it a delight to hold and behold.
- Widest angle front camera Twice the picture area, double the excitement.
- Only Windows® Phone with Beats Audio™Dedicated amplifier for studio quality sound from both head-set and speaker.













