Xiaomi Redmi 3 Pro
The Xiaomi Redmi 3 Pro has a 5.0-inch display (1280x720 pixels) resolved. The Redmi 3 Pro IPS LCD capacitive touchscreen display has a pixel thickness of 402ppi. The phone comes with an Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) Processor with 3GB of RAM and 32 GB internal capacity. Xiaomi Redmi 3 Pro packs 13-megapixel self-adjust back camera alongside a front-confronting 5-megapixel camera.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : Octa-core (4x1.5 GHz Cort... Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 4100 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Xiaomi Redmi 3 Pro Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Redmi 3 Pro |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro And Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | f/2.0, Phase detection autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 139.3 x 69.6 x 8.5 mm |
| Weight | 144 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/Flac |
| Video Player | Yes, Supports DivX/Xvid/MP4/H.264 |
| Colors | Dark Gray, Silver, Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 4100 mAh, Non-removable Li-ion battery |

















