Xiaomi Redmi Note 2
The Xiaomi Redmi Note 2 is a dual SIM (GSM and GSM) smartphone that accepts two Micro-SIM. The Xiaomi Redmi Note 2 runs Android 5.0 and is powered by a 3060mAh removable battery. It measures 152.00 x 76.00 x 8.25 (height x width x thickness) and weighs 160.00 grams.
`
8,990 * -
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.0 Lollipop Processor : 2.0 GHz Octa-core 2.0 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3060 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Xiaomi Redmi Note 2 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Redmi Note 2 |
| Processor | 2.0 GHz Octa-core |
| OS | Android 5.0 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro |
| Status | Discontinued |
DISPLAY
| Type | Full-HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | f/2.2, Phase detection autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 152 x 76 x 8.25 mm |
| Weight | 160 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | White, Blue, Yellow, Pink, Mint Green |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3060 mAh, Removable Lithium-ion polymer Battery |
| Stand By | Upto 144 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 11 hrs 30 min (3G) |

















