ZTE Axon Mini
ZTE Axon Mini is built with attractive design. The AMOLED display delivers FHD resolutions to give nice viewing experience. The handset is powered by a Qualcomm Snapdragon 616 processor, coupled with 3GB of RAM for smooth multitasking. The device also supports front and rear shooter.
`
11,990 * -
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 5.1.1 Lollipop Processor : Octa-core (4x1.5 GHz Cort... Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2800 mAh
-
Display5.2-inch, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
ZTE Axon Mini Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Axon mini |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.2 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android 5.1.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2-inch, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Phase detection autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 143.5 x 70 x 7.9 mm |
| Weight | 140 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/FLAC/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Gold, Chromium Silver, Rose Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 2800 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 450 hrs |
| Talk Time | Upto 20 hrs |














