Huawei Honor 8 Lite
Huawei Honor 8 Lite comes with a fingerprint sensor and 5.2-Full-HD capacitive touchscreen display. The device is powered by a Octa-core (4 x 2.1GHz + 4 x 1.7GHz) processor along with 4GB of RAM and 64GB internal storage, expandable up to 128GB using microSD card. The Dual SIM device runs on the Android Nougat 7.0 Operating System. On the connectivity front, it offers 4G LTE, 3G, Bluetooth v4.1, microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. It houses non-removable 3000mAh Li-Po Battery and sports a 12-megapixel rear camera along with 8-megapixel selfie shutter.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 Nougat Processor : Octa-core (4 x 2.1GHz + 4... Octa-core (4 x 2.1GHz + 4 x 1.7GHz)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3000 mAh
-
Display5.2 inches, 1080 x 1920 pixel
-
CameraRear : 12 MP Front : 8 MP
Huawei Honor 8 Lite Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Honor 8 Lite |
| Processor | Octa-core (4 x 2.1GHz + 4 x 1.7GHz) |
| OS | Android 7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim - Nano And Nano/microSD |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 1080 x 1920 pixel |
| Other Display Features | 2.5D Curved Glass, Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 12 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, f/2.2 aperture, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 147.2 x 72.94 x 7.6 mm |
| Weight | 147 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, Blue, Gold, White |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity sensor, Ambient light sensor, Compass G-Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Non-removable Li-Po battery |

















