Huawei Nova 3e
Huawei Nova 3e smartphone features a Dual rear camera and sports a 5.84-inch Full-HD+ touchscreen (1080x2280 pixels) display. The smartphone is powered by an Octa-core (4 x A53 at 2.36GHz + 4 x A53 at 1.7GHz) processor with 4GB of RAM and 64/128GB internal memory, expandable up to 256GB by using microSD card. The mobile runs on the Android 8.0 Oreo Operating system. It is embedded with 3000mAh Li-ion battery and 16+2-megapixel rear camera along with the 24-megapixel selfie camera. The connectivity options include are 4G VoLTE, 3G, NFC, Bluetooth v4.2, USB Type-C, Wi-Fi 802.11 b/g/n.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64/128 GB
-
PlatformOS : Android 8.0 Oreo Processor : Octa-core (4 x A53 at 2.3... Octa-core (4 x A53 at 2.36GHz + 4 x A53 at 1.7GHz)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh
-
Display5.84 inches, 1080 x 2280 pixels
-
CameraRear : 16 MP + 2 MP Front : 24 MP
Huawei Nova 3e Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Nova 3e |
| Processor | Octa-core (4 x A53 at 2.36GHz + 4 x A53 at 1.7GHz) |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | Full-HD+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.84 inches, 1080 x 2280 pixels |
| Other Display Features | 2.5D Curved Glass, Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 64/128 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP + 2 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, f/2.2 aperture, PDAF, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 24 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 148.6 x 71.2 x 7.4 mm |
| Weight | 145 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, USB Type-C |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, Blue, Rose Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint, Proximity sensor, Ambient light sensor, Digital compass, Gravity sensor, Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Non-removable Li-ion battery |














