Huawei Y6 Pro (2019)
The Huawei Y6 Pro (2019) smartphone comes with a 6.09 inch (720x1520 pixels) IPS LCD Capacitive touchscreen FullView Dewdrop Display panel. The dual-SIM handset operates on the Android 9.0 (Pie) Operating System and offers 3GB of RAM along with 32GB internal storage which can be expended up to 512GB via a micro SD card. On the connectivity front, it has 4G, 3G, Bluetooth, micro USB 2.0, Wi-Fi 802.11, and a 3.5mm jack. The mobile bears a 3000mAH Non-removable Li-Ion Battery and sports a 13-megapixel rear camera sensor coupled with an 8-megapixel camera on the front side. It has an Octa-core ...
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 9.0 (Pie) Processor : Octa Core Processor Octa Core Processor
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3000 mAh
-
Display6.09 inch, 720 x 1520 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Huawei Y6 Pro (2019) Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Y6 Pro (2019) |
| Processor | Octa Core Processor |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | HD+ Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.09 inch, 720 x 1520 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 512 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face Detection, Touch To Focus |
| Video | |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Amber Brown, Midnight Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Face Unlock, Accelerometer, Proximity, Gyroscope, Ambient Light Sensor, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Non-removable Li-ion battery |











