Intex Cloud Q11
Intex Cloud Q11 smartphone has a 5.5 inch HD touchscreen display with resolution of 720 x 1280 pixel. It runs on Android Marshmallow 6.0 operating system and sports a 8-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. The device is powered by a 1.3 GHz Quad-core processor and has 1 GB of RAM. The device offers 8 GB internal storage capacity, expandable up to 32 GB using microSD card. On the connectivity front it offers 3G, Bluetooth 4.0, USB, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. It houses 28000mAh Non-removable Li-ion Battery.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 1.3 GHz Quad-core 1.3 GHz Quad-core
-
Top Features4G:N/A OTG: N/A Fingerprint Sensor: N/A NFC: N/A VR Supported: N/A Battery: 2800 mAh
-
Display5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Intex Cloud Q11 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Cloud Q11 |
| Processor | 1.3 GHz Quad-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Geo-tagging |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes,microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash, Autofocus |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5 mm |
SIZE
| Dimensions | 154 x 77.2 x 10.5 mm |
| Weight | 170 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| WLAN | Yes,Wi-Fi 802.11 b/g/n hotspot |
| Bluetooth | Yes,v4.0 |
| USB | Yes,microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MIDI, MP3, AAC, AAC+, eAAC+, AMR |
| Video Player | 3GP,AVI, DIVX,F4V,MP4,MPEG,MOV,VOB |
| Colors | Blue, White |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, and Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 2800 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | 350 hours |
| Talk Time | Upto 8 hours |













