Intex Cloud Tread
The Intex Cloud Tread is a Dual-SIM device that runs on Android Lollipop 5.1 Operating System and is powered by a 1.5 GHz Hexa-core processor along with 2 GB of RAM. It packs 2200mAh removable Battery along with a 5-megapixel front and rear camera. The device offers 16 GB internal storage capacity expandable up to 32 GB using microSD card. On the connectivity front, the device offers support for 3G, Bluetooth, microUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/n options.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : 1.5 GHz Hexa-core 1.5 GHz Hexa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 2200 mAh battery
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 5 MP
Intex Cloud Tread Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Cloud Tread |
| Processor | 1.5 GHz Hexa-core |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Dragontrail Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes,microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5 mm |
SIZE
| Dimensions | 145 x 72 x 9.4 mm |
| Weight | 145 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes,Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes,v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes,microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3, WAV, APE, WMV, OGG |
| Video Player | AVI, 3gp/3g2, MP4, FLV, MOV, MKV |
| Colors | Champagne, Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, Accelerometer, and Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 2200 mAh battery |
| Stand By | 200 hours |
| Talk Time | 11 hours |













