Intex Turbo S5
Intex Turbo S5 feature phone has a 2.4 inch QVGA capacitive display with resolution of 240 x 320 pixel. The device offers 34.5KB internal storage capacity expandable up to 32GB using microSD card. On the connectivity front it offers 2G, Bluetooth v2.1, microUSB 2.0 options. It packs 1500mAh Removable Li-ion Battery and 0.3-megapixel rear camera.
-
MemoryRAM : N/A Internal : 34.5 KB
-
PlatformOS : No Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1500 mAh
-
Display2.4 inches, 240 x 320 pixels
-
CameraRear : 0.3 MP Front : No
Intex Turbo S5 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Turbo S5 |
| OS | |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim - Mini |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | QVGA capacitive, 65K colors |
| Size | 2.4 inches, 240 x 320 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 34.5 KB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes,microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Features | LED Flash,Digital Zoom |
| Video | Yes,1080p@30fps |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5 mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 121 x 51 x 9.9 mm |
| Weight | 85 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes,v2.1, A2DP |
| Infrared Port | |
| USB | Yes,microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4 |
| Colors | White |
| GPS | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 1500 mAh, Remmovable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 340 hrs |
| Talk Time | Upto 16 hrs |













