Karbonn Titanium Vista 4G
Karbonn Titanium Vista 4G smartphone comes with 5.0 inch HD capacitive touchscreen display. It runs on Android Marshmallow 6.0 operating system and sports a 8-megapixel rear camera along with 5-megapixel selfie shutter. It packs 2300mAh Non-removable Li-ion Battery. On the connectivity front it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.0, microUSB 2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. The device is powered by a 1.25 GHz Quad-core processor and has 1GB of RAM. The device offers 8GB internal storage capacity expandable up to 32GB using microSD card.
-
MemoryRAM : 1 GB Internal : 8 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 1.25 GHz Quad-core 1.25 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2300 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 8 MP Front : 5 MP
Karbonn Titanium Vista 4G Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Titanium Vista 4G |
| Processor | 1.25 GHz Quad-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 8 GB |
| RAM | 1 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes,microSD,up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED Flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration,MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes,Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes,v4.0 |
| USB | Yes,microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne White,Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 2300 mAh, Non-removable Li-ion battery |















