LG Signature Edition (2018)
LG Signature Edition (2018) Android phone is expected with 6-inch QHD+ OLED capacitive touchscreen (1440 x 2880 pixels) display. The device will be powered by an Octa-core, Qualcomm Snapdragon 845 Processor with 6 GB RAM and 256 GB internal storage. It can be expanded up to 2TB via using microSD card. The smartphone operates on the Android 8.0 Oreo Operating System. The Single SIM handset offers 16+16-megapixel rear camera and an 8-megapixel front side camera. It packs 3300mAh Non-removable Li-Ion Battery. The offered connectivity options include 4G LTE, Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, GPS/ A-GPS, GLONASS, Bluetooth v5.0, Micro-USB, and a ...
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 256 GB
-
PlatformOS : Android 8.0 Oreo Processor : Octa core, Qualcomm Snapd... Octa core, Qualcomm Snapdragon 845
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3300 mAh
-
Display6 inches, 1440 x 2880 pixels
-
CameraRear : 16 MP + 16 MP Front : 8 MP
LG Signature Edition (2018) Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Signature Edition (2018) |
| Processor | Octa core, Qualcomm Snapdragon 845 |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single Sim |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | QHD+ OLED Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6 inches, 1440 x 2880 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 256 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 2TB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP + 16 MP |
| Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps, 1080p@30/60fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 151.7 x 75.4 x 7.3 mm |
| Weight | 157 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac 5GHz |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, 3.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black, White |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (Rear-Mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3300 mAh, Non-removable Li-ion battery |











