LG V20
LG V20 is coming soon with surpassing features. It Runs on the Android OS, v7.0 (Nougat) operating system and powered by a 1.6GHz quad-core processor with clubbed 4 GB RAM. The smartphone packs 32 GB Internal storage and can be expended by 256 GB via micro SD card. It also has a 16-megapixel rear camera and one can enjoy selfie with front facing 5-megapixel. The connectivity option includes with Wi-Fi, GPS,NFC Bluetooth, FM, 3G, 4G on support for Band 40 used by some LTE networks in India.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android v7.0 Nougat Processor : 1.6GHz Quad-core 1.6GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3200 mAh
-
Display5.7 inches, 1440 x 2560 pixels
-
CameraRear : 16 MP Front : 5 MP
LG V20 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | V20 |
| Processor | 1.6GHz Quad-core |
| OS | Android v7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Single SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 1440 x 2560 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes,microSD,up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face/smile detection, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@30fps, 720p@120fps, 24-bit/192kHz |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes,3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 159.7 x 78.1 x 7.6 mm |
| Weight | 174 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes,Wi-Fi 802.11 a/ b/ g/ n/ ac |
| Bluetooth | Yes,v 4.20 |
| Infrared Port | |
| USB | |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS,MMS,Email,IM,Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes,MP3/WAV/FLAC/eAAC+/WMA player |
| Video Player | Yes,MP4/DviX/XviD/H.265/WMV player |
| Colors | Titan,Silver,Pink |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass, color spectrum |
BATTERY
| Battery Type | 3200 mAh, battery Removable Li-Ion |


















