Micromax A40 Bolt
Micromax A40 Bolt is a feature rich smart phone which has the features of high end smart phones. It has a high performance 1 GHz processor which supports high graphics and gaming. The full touch screen and android operating system allows multitasking with ease. The phone can shoot high quality pictures which can blow off the mind with its picture quality. Memory can be expanded for high storage of multimedia content.
-
MemoryRAM : 512 MB Internal : 512 MB
-
PlatformOS : Android Gingerbread 2.3.5 Processor : 1 GHz ARM cortex A5 Proce... 1 GHz ARM cortex A5 Processor
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: Li-Ion
-
Display4.5 inches, 480 x 854 pixels
-
CameraRear : 2 MP Front : 0.3 MP
Micromax A40 Bolt Full Specifications
GENERAL
| Model Number | A40 Bolt |
| Processor | 1 GHz ARM cortex A5 Processor |
| OS | Android Gingerbread 2.3.5 |
| Operating Freq | GSM : 900/1800 MHz |
| No Of SIM | Dual Sim |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Capacitive touch screen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 512 MB |
| RAM | 512 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 2 MP |
| Features | Flash |
| Video | |
| Secondary Camera | 0.3 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration; MP3 ringtones |
| Audio Jack | |
SIZE
| Dimensions | 135 x 67 x 10 mm |
| Weight | 158 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| USB | microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, |
| Browser | HTML |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | MP3/WAV/eAAC player |
| Video Player | MP4/H.264 player |
| Colors | Black |
| Java | |
| Sound Enhancement | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY
| Battery Type | Li-Ion, 1500 mAh |
| Stand By | Up to 175 hours |
| Talk Time | Up to 4.5 hours |
















