Micromax X072
Micromax X072 feature phone has a 1.77 inch TFT capacitive display with resolution of 128 x 160 pixel. The device is powered by a 312MHz SC6531 processor with expandable memory up to 8GB using microSD card. It runs on Spreadtrum Nucleus operating system. It packs 1750mAh Removable Li-ion Battery and 0.08-megapixel rear camera. On the connectivity front, it offers 2G, Bluetooth v2.1, microUSB v2.0 options.
-
MemoryRAM : N/A Internal : N/A
-
PlatformOS : Spreadtrum Nucleus Processor : 312MHz SC6531 312MHz SC6531
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1750 mAh
-
Display1.77 inches, 128 x 160 pixels
-
CameraRear : 0.8 MP Front : No
Micromax X072 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | X072 |
| Processor | 312MHz SC6531 |
| OS | Spreadtrum Nucleus |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive, 65K colors |
| Size | 1.77 inches, 128 x 160 pixels |
MEMORY
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 8 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 0.8 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 111.5 x 48 x 16 mm |
| Weight | 82 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v2.1 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP2.0 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4 |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 1750 mAh, Removable Li-ion |
| Stand By | Upto 350 hrs |
| Talk Time | Upto 10 hrs (2G) |













