Micromax X1850
Micromax X1850 feature phone has a 1.77 inch TFT capacitive display with resolution of 128 x 160 pixel. The device offers 35KB internal storage, expandable memory up to 4GB using microSD card. On the connectivity front, it offers 2G, Bluetooth v3.0, microUSB v2.0 options. It packs 1800mAh Removable Li-ion Battery and 0.08-megapixel rear and front camera.
-
MemoryRAM : N/A Internal : N/A
-
PlatformOS : N/A Processor : N/A N/A
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 1800mAh
-
Display1.77 inches, 128 x 160 pixels
-
CameraRear : 0.8 MP Front : No
Micromax X1850 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | X1850 |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive, 262K colors |
| Size | 1.77 inches, 128 x 160 pixels |
MEMORY
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 4 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 0.8 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 114.5 x 50.5 x 15.8 mm |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v3.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP2.0 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4 |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 1800mAh, Removable Li-ion |
| Stand By | Upto 642 hrs (2G) |
| Talk Time | Upto 7.5 hrs (2G) |













