Micromax X590
Micromax X590 feature phone has a 1.77 inch QQVGA capacitive display with resolution of 128 x 160 pixel. It runs on Spreadtrum operating system and sports a 0.3-megapixel rear camera. It packs 2400mAh Removable Li-ion Battery. The device is powered by a 312MHz SC6531D processor and has 32MB of RAM. On the connectivity front it offers 2G, Bluetooth v2.1, microUSB v2.0 options. The device offers 32MB internal storage capacity expandable up to 32GB using microSD card.
-
MemoryRAM : 32 MB Internal : 32 MB
-
PlatformOS : Spreadtrum Processor : 312MHz SC6531D 312MHz SC6531D
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 2400 mAh
-
Display1.77 inches, 128 x 160 pixels
-
CameraRear : 0.3 MP Front : No
Micromax X590 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | X590 |
| Processor | 312MHz SC6531D |
| OS | Spreadtrum |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | QQVGA capacitive, 262K colors |
| Size | 1.77 inches, 128 x 160 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 32 MB |
| RAM | 32 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 32 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 116.2 x 49.5 x 15 mm |
| Weight | 80 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v2.1, EDR |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4 |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 2400 mAh, Removable Li-ion |
| Stand By | Upto 300 hrs (2G) |
| Talk Time | Upto 8 hrs (2G) |












