Micromax X777
Micromax X777 feature phone has a 2.4 inch TFT capacitive display with resolution of 240 x 320 pixel. The device is powered by a MTK Nucleus processor and has 32MB of RAM. It packs 3000mAh Removable Li-ion Battery and 0.3-megapixel rear camera. The device offers 32MB internal storage capacity expandable up to 16GB using microSD card. On the connectivity front, it offers 2G, Bluetooth v3.0, microUSB v2.0 options.
-
MemoryRAM : 32 MB Internal : 32 MB
-
PlatformOS : MTK Nucleus Processor : 260MHz MT6261D 260MHz MT6261D
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3000 mAh
-
Display2.4 inches, 240 x 320 pixels
-
CameraRear : 0.3 MP Front : No
Micromax X777 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | X777 |
| Processor | 260MHz MT6261D |
| OS | MTK Nucleus |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800 MHz |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | TFT capacitive, 262K colors |
| Size | 2.4 inches, 240 x 320 pixels |
MEMORY
| Internal Memory | 32 MB |
| RAM | 32 MB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 16 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 0.3 MP |
| Features | Digital Zoom |
| Video | |
| Secondary Camera | |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 127 x 54.6 x 12.9 mm |
| Weight | 120 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | |
| Bluetooth | Yes, v3.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS |
| Browser | WAP |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4 |
| Colors | Black |
| GPS | |
| Sensors | |
BATTERY
| Battery Type | 3000 mAh, Removable Li-ion |
| Stand By | Upto 600 hrs (2G) |
| Talk Time | Upto 15 hrs (2G) |












