Nokia 3.1
Nokia 3.1 smartphone comes with a 5.2-inch IPS LCD Capacitive Touchscreen (720x1440 pixels) display. It runs on the Android 8.0 Oreo operating system. The mobile powered by an Octa core, 1.5 GHz, MT6750N processor with 2/3GB of RAM and 16/32GB inbuilt space, expandable up to 128GB via microSD card. It packs 2990mAh Non-removable Li-ion Battery and supports 13-megapixel primary camera and 8-megapixel front side camera. On the connectivity front, it offers 4G LTE, Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2, GPS/ A-GPS, GLONASS, Beidou, a 3.5mm headphone jack, and a Micro-USB port.
-
MemoryRAM : 2/3 GB Internal : 16/32 GB
-
PlatformOS : Android 8.0 Oreo Processor : Octa core, 1.5 GHz, MT675... Octa core, 1.5 GHz, MT6750N
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 2990 mAh
-
Display5.2 inches, 720 x 1440 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Nokia 3.1 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | 3.1 |
| Processor | Octa core, 1.5 GHz, MT6750N |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 720 x 1440 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 2/3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 146.25 x 68.65 x 8.7 mm |
| Weight | 138.3 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Blue/ Copper, Black/ Chrome, White/ Iron |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Ambient light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Gyroscope, Magnetometer |
BATTERY
| Battery Type | 2990 mAh, Non-removable Li-ion battery |













