Nokia 5.1
Nokia 5.1 smartphone is launched with fingerprint sensor and 5.5-inch IPS LCD Capacitive Touchscreen (1080x2160 pixels) display. The device runs on the Android 8.0 Oreo Operating System. It powered by an Octa-Core 2.0 GHz, MT6755S processor with 2/3GB RAM and 16/32GB internal storage, expandable up to 128GB via microSD card. It packs 2970mAh Non-removable Li-ion Battery and 16-megapixel rear camera and 8-megapixel front side camera. The connectivity options are 4G LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.2, NFC, 3.5mm Headphone Jack, GPS, GLONASS, and Micro-USB.
-
MemoryRAM : 2/3 GB Internal : 16/32 GB
-
PlatformOS : Android 8.0 Oreo Processor : Octa-Core 2.0 GHz, MT6755... Octa-Core 2.0 GHz, MT6755S
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2970 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 2160 pixels
-
CameraRear : 16 MP Front : 8 MP
Nokia 5.1 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | 5.1 |
| Processor | Octa-Core 2.0 GHz, MT6755S |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 2160 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
MEMORY
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 2/3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 151.1 x 70.73 x 8.27 mm |
| Weight | 159 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB Type-C |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Copper, Tempered Blue, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Ambient light sensor |
BATTERY
| Battery Type | 2970 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Up to 588 Hours |
| Talk Time | Up to 19 hours |













