Oppo A75
Oppo A75 Android phone comes with fingerprint sensor and has been powered by a 2.5GHz Octa-core processor with 4GB of RAM and 32GB inbuilt space, expandable up to 256GB via microSD card. The handset operates on the Android 7.1 Nougat Operating Systems and 16-megapixel primary sensor coupled with 20-megapixel selfie camera. The Dual SIM mobile offers 6.0-inch Full HD+ capacitive touchscreen (1080x2160 pixels) display and is embedded with 3200mAh Non-removable Li-ion Battery. The connectivity options included are 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.2, Micro USB, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n options.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 7.1 Nougat Processor : 2.5 GHz Octa-core 2.5 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3200 mAh
-
Display6.0 inches, 1080 x 2160 pixels
-
CameraRear : 16 MP Front : 20 MP
Oppo A75 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | A75 |
| Processor | 2.5 GHz Octa-core |
| OS | Android 7.1 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | Full HD+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 1080 x 2160 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 20 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 156.5 x 76 x 7.5 mm |
| Weight | 152 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne, Black |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Ambient light sensor, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 3200 mAh, Non-removable Li-ion battery |












