Oppo R9s Plus
Oppo R9s Plus comes with VOOC flash charging technology and fingerprint sensor. The Dual-SIM smartphone offers 6.0 inch Full HD display. The device is powered by a 1.9GHz Octa-core processor along with 6GB of RAM. The device offers 64GB internal storage capacity, expandable up to 128GB using microSD card. The Dual SIM device runs on the Android Marshmallow 6.0 Operating System. On the connectivity front, it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth, microUSB, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. It houses 4000mAh Non-removable Li-Po Battery and sports a 16-megapixel rear and front camera.
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : 1.9 GHz Octa-core 1.9 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 4000 mAh
-
Display6.0 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 16 MP Front : 16 MP
Oppo R9s Plus Full Specifications
GENERAL
| Model Number | R9s Plus |
| Processor | 1.9 GHz Octa-core |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | f/1.7, Phase detection autofocus, OIS, Dual-LED (dual tone) flash, 1/2.8 |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 16 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5 mm |
SIZE
| Dimensions | 163.63 x 80.8 x 7.35 mm |
| Weight | 185 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/Flac |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Gold, Rose Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 4000 mAh, Non-removable Li-Po Battery |














