Samsung Galaxy A5 (2018)
The Samsung Galaxy A5 (2018) comes with Fingerprint sensor. The Single SIM device runs on the Android 8.0 (Oreo) Operating System. The device is powered by a Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53 processor along with 4 GB of RAM and 32 GB internal storage. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth v5.0, A2DP, EDR, LE, OTG, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. The smartphone offers 5.5 inch Super AMOLED capacitive touchscreen display with resolution of 1440 x 2560 pixels. It houses 3300mAh Non-removable Li-ion Battery and sports a 16-megapixel dual rear camera along with 16-megapixel selfie shutter.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 8.0 (Oreo) Processor : Octa-core 1.9 GHz Cortex-... Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3300mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 2160 pixels
-
CameraRear : 16 MP Front : 16 MP
Samsung Galaxy A5 (2018) Full Specifications
GENERAL
| Model Number | A5 (2018) |
| Processor | Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53 |
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 2160 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | Geo-tagging, touch focus, face detection, panorama, HDR |
| Video | |
| Secondary Camera | 16 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot |
| Bluetooth | Yes, 5.0, A2DP, EDR, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3 |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Various |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Java | |
| Sensors | Fingerprint, accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY
| Battery Type | 3300mAh, Non-removable Li-Ion battery |












