Samsung Galaxy J7 Prime 2
Samsung Galaxy J7 Prime 2 smartphone features a fingerprint sensor and sports a 5.5-inch Full-HD capacitive touchscreen (1080x1920 pixels) display. It is powered by a 1.6GHz Octa-core processor with 3GB of RAM. The Dual-SIM mobile runs on the Android 7.0 Nougat Operating System along with 13-megapixel rear and front camera sensor. It is embedded with 3300mAh Non-removable Li-ion Battery and 32GB onboard memory, expandable up to 256GB via microSD card. The connectivity options include are 4G, 3G, USB OTG, Bluetooth v4.1, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 Nougat Processor : 1.6 GHz Octa-core 1.6 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3300 mAh
-
Display5.5 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 13 MP
Samsung Galaxy J7 Prime 2 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Galaxy J7 Prime 2 |
| Processor | 1.6 GHz Octa-core |
| OS | Android 7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full-HD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | Corning Gorilla Glass (market dependent) |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | Autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 13 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 151.7 x 75 x 8 mm |
| Weight | 170 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports Xvid/DivX/MP4/H.265 |
| Colors | Black, Gold, Rose Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), Accelerometer, Proximity |
BATTERY
| Battery Type | 3300 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Stand By | Upto 21 hrs (3G) |
| Talk Time | Upto 84 hrs |
















