Samsung Galaxy Stellar 2
Samsung Galaxy Stellar 2 smartphone expected comes with fingerprint sensor and 4.5-inch Super AMOLED capacitive touchscreen (720x1080 pixels) display. The mobile phone may operate on the Android 7.0 Nougat Operating System and sports a 5-megapixel rear camera along with a 1.2-megapixel front camera. It may be powered by a 2.2GHz Octa-core processor with 2.5GB of RAM, 32GB internal memory space, expandable up to 128GB via microSD card. The handset is expected come with 3500mAh Non-removable Li-ion Battery.
-
MemoryRAM : 2.5 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 Nougat Processor : 2.2 GHz Octa-core 2.2 GHz Octa-core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 3500 mAh
-
Display4.5 inches, 720 x 1080 pixels
-
CameraRear : 5 MP Front : 1.2 MP
Samsung Galaxy Stellar 2 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Galaxy Stellar 2 |
| Processor | 2.2 GHz Octa-core |
| OS | Android 7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 720 x 1080 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 2.5 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 720p@30fps |
| Secondary Camera | 1.2 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Proximity, Ambient Light |
BATTERY
| Battery Type | 3500 mAh, Non-removable Li-ion battery |










