Tecno Camon i Click
Tecno Camon i Click smartphone has been launched in India with fingerprint sensor and supports a 6.0-inch HD+ touchscreen (720x1440 pixels) display. The dual-sim mobile has been powered by a 2GHz Octa-core processor with 4GB RAM and 64GB internal storage, expandable up to 256GB via microSD card. The mobile runs on the Android 8.1 Oreo Operating System along with 16-megapixel back camera and 20-megapixel front camera for selfies. It packs 3750mAh Non-removable Li-ion Battery. The connectivity options are 4G VoLTE, 3G, Micro USB, USB OTG, GPS, Bluetooth, Wi-Fi 802.11 b/g/n.
-
MemoryRAM : 4 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : 2GHz Octa-Core 2GHz Octa-Core
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3750mAh
-
Display6.0 inches, 720 x 1440 pixels
-
CameraRear : 16 MP Front : 20 MP
Tecno Camon i Click Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Camon iClick |
| Processor | 2GHz Octa-Core |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual Sim - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS display with HD+ |
| Size | 6.0 inches, 720 x 1440 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 4 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 16 MP |
| Features | Rear and Front LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 20 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 158.60 x 75.80 x 7.30 |
| Weight | 150 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | |
| USB | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Midnight Black, Champagne Gold |
| GPS | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Ambient light sensor |
BATTERY
| Battery Type | 3750mAh, Non-removable Li-Po battery |
| Stand By | 420 hours |
| Talk Time | 30 Hours (3G) |










