Tecno Camon iAce 2
The Tecno Camon iAce 2 Android mobile with a 5.5-inch HD+ Capacitive touchscreen (720x1440 pixels) display has been launched in India. The smartphone has a Quad core, 2 GHz, MediaTek Helio A22 (MT6761) processor and a 2GB of RAM. It runs on the Android 8.1 Oreo Operating System and sports a 13+VGA-megapixel rear camera along with an 8-megapixel front camera. The connectivity options are 4G LTE, 3G, Bluetooth, micro USB 2.0, Wi-Fi, etc. It houses a 3050mAh Non-removable Li-ion Battery and 32GB inbuilt storage space, expandable up to 128GB via microSD card.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : Quad core, 2 GHz, MediaTe... Quad core, 2 GHz, MediaTek Helio A22 (MT6761)
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor: N/A
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3050 mAh
-
Display5.5 inches, 720 x 1440 pixels
-
CameraRear : 13MP + VGA Front : 8 MP
Tecno Camon iAce 2 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Camon iAce 2 |
| Processor | Quad core, 2 GHz, MediaTek Helio A22 (MT6761) |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD+ Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1440 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13MP + VGA |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face Detection, Touch To Focus |
| Video | |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 148.30 x 71.90 x 8.48 mm |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne Gold, Midnight Black, City Blue |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Face Unlock, Accelerometer, Ambient Light Sensor |
BATTERY
| Battery Type | 3050 mAh, Non-removable Li-ion battery |


















