Tecno Camon iAir2+
Tecno Camon iAir2+ smartphone comes with the Dual rear camera and runs on the Android 8.1 Oreo operating system. Mobile has a 6.2-inch HD+ capacitive touchscreen (720x 1440 pixels) display. Powering the smartphone is a Quad-core, 2 GHz, MediaTek MT6761 processor and 2GB of RAM. Tecno Camon iAir2+ has provided 32GB inbuilt memory, expandable up to 128GB via microSD card. It packs 3750mAh Non-removable Li-ion Battery. There is a dual rear camera setup that has a 13+2-megapixel coupled with 8-megapixel selfie camera on the front side. On the connectivity options, it offers 4G LTE, 3G, Bluetooth v4.2, Micro USB 2.0, ...
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 32 GB
-
PlatformOS : Android 8.1 Oreo Processor : Quad-core, 2 GHz, MediaTe... Quad-core, 2 GHz, MediaTek MT6761
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3750 mAh
-
Display6.2 inches, 720 x 1440 pixels
-
CameraRear : 13 MP + 2 MP Front : 8 MP
Tecno Camon iAir2+ Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Camon iAir2+ |
| Processor | Quad-core, 2 GHz, MediaTek MT6761 |
| OS | Android 8.1 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD+ Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.2 inches, 720 x 1440 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | 2.5D Curved Glass |
MEMORY
| Internal Memory | 32 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP + 2 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Aqua Blue, Champagne Gold, Midnight Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint, Face Unlock |
BATTERY
| Battery Type | 3750 mAh, Non-removable Li-ion battery |












