Tecno i5
Tecno i5 comes with quite fingerprint sensor and 5.5-inch HD IPS capacitive (720x1280 pixels) touchscreen display. The device is powered by a 1.5GHz Quad-core processor along with 2GB of RAM and 16GB internal storage, expandable up to 128GB using microSD card. The Dual SIM device runs on the Android Nougat 7.0 Operating System. It houses non-removable 4000mAh Li-ion Battery and sports a 13-megapixel rear camera along with 8-megapixel selfie shutter. On the connectivity front it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.0, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options.
-
MemoryRAM : 2 GB Internal : 16 GB
-
PlatformOS : Android 7.0 Nougat Processor : 1.5 GHz Quad-core 1.5 GHz Quad-core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 4000 mAh
-
Display5.5 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Tecno i5 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | i5 |
| Processor | 1.5 GHz Quad-core |
| OS | Android 7.0 Nougat |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16 GB |
| RAM | 2 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD,up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED flash, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 151.48 x 76.28 x 8.05 mm |
| Weight | 160 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Champagne Gold, Sky Black, Space Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 4000 mAh, Non-removable Li-ion battery |














