Vivo V3
The Vivo V3 sports a 13 -megapixel front camera, coupled with an 8-megapixel back camera. It features a 5 inch IPS LCD capacitive display with 3 GB RAM, operates on Android Lollipop v5.1 OS. The handset offers 32 GB internal storage expandable up to 128GB and is powered by a Non-removable Li-Ion 2550 mAh battery. It supports faster fingerprint sensor recognition and also possess split-screen feature.
-
MemoryRAM : 3 GB Internal : 16/32 GB
-
PlatformOS : Android 5.1 Lollipop Processor : Octa-core (4x1.5 GHz Cort... Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 2550 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 8 MP
Vivo V3 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | V3 |
| Processor | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| OS | Android 5.1 Lollipop |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro And Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | f/2.1, Phase detection autofocus, LED flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, Panorama, HDR |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 143.6 x 71 x 7.5 mm |
| Weight | 138 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/FLAC |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 2550 mAh, Non-removable Li-ion battery |



















