Xiaomi Black Shark
Xiaomi Black Shark first gaming smartphone comes with the Dual rear camera and fingerprint sensor. The mobile powered by an Octa-core with 6/8GB of RAM and 64/128GB internal space but there is no expandable memory. There has used the Android 8.0 Oreo OS and the 5.99-inch Full-HD touchscreen (1080x2160 pixels) display. It is embedded with Non-removable Li-ion Battery that capacity is 4000mAh and comes with the 20+12-megapixel Dual back camera coupled and 20-megapixel front side camera. The connectivity options include are 4G VoLTE, 3G, USB Type-C, Bluetooth, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac.
-
MemoryRAM : 6/8 GB Internal : 64/128 GB
-
PlatformOS : Android 8.0 Oreo Processor : Octa-core (4x2.8 GHz Kryo... Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver)
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 4000 mAh
-
Display5.99 inches, 1080 x 2160 pixels
-
CameraRear : 20 MP + 12 MP Front : 20 MP
Xiaomi Black Shark Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Black Shark |
| Processor | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
| OS | Android 8.0 Oreo |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | Full-HD+ capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 1080 x 2160 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 64/128 GB |
| RAM | 6/8 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | |
CAMERA
| Primary Camera | 20 MP + 12 MP |
| Features | 2x optical zoom, Dual pixel, Phase detection autofocus, Dual-LED dual-tone flash, Geo-tagging, Touch focus, Face detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 20 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 161.62 x 75.4 x 9.25 mm |
| Weight | 190 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | Yes, 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/Flac |
| Video Player | Yes, Supports XviD/MP4/H.265 |
| Colors | Polar Night, Sky Grey |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 4000 mAh, Non-removable Li-ion battery |















