Xiaomi Mi 6S
Xiaomi Mi 6S smartphone comes with a Dual rear camera. The mobile supports 5.7-inch IPS LCD Capacitive touchscreen (1080x2160 pixels) display and runs on the Android v9.0 (Pie) Operating System. The device has an Octa-core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280), Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 processor with 6GB RAM and 64GB inbuilt space, expandable up to 256GB via using microSD card. The smartphone bears a 12+12-megapixel primary camera along and an 8-megapixel secondary camera for selfies. It packs 3300mAh Non-removable Li-ion Battery. The connectivity options are 4G VoLTE, 3G, GPS, micro USB v2.0, ...
-
MemoryRAM : 6 GB Internal : 64 GB
-
PlatformOS : Android v9.0 (Pie) Processor : Octa core (2.45 GHz, Quad... Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280), Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998
-
Top Features4G:
OTG: N/A
Fingerprint Sensor:
NFC: N/A
VR Supported: N/A
Battery: 3300 mAh
-
Display5.7 inches, 1080 x 2160 pixels
-
CameraRear : 12 MP + 12 MP Front : 8 MP
Xiaomi Mi 6S Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Mi 6S |
| Processor | Octa core (2.45 GHz, Quad core, Kryo 280 + 1.9 GHz, Quad core, Kryo 280), Qualcomm Snapdragon 835 MSM8998 |
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM |
| Status | Coming Soon |
DISPLAY
| Type | IPS LCD Capacitive Touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 1080 x 2160 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
| Protection | |
MEMORY
| Internal Memory | 64 GB |
| RAM | 6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 256 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 12 MP + 12 MP |
| Features | Geo-Tagging, Touch Focus, Face Detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, micro USB 2.0, USB On-The-Go |
| Hotspot | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM Radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+ |
| Video Player | Yes, Supports MP4/H.264 |
| Colors | Black |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
BATTERY
| Battery Type | 3300 mAh, Non-removable Li-ion battery |











