Xiaomi Mi Note 2
Xiaomi Mi Note 2 comes with the fingerprint sensor and 5.7-inch Full-HD OLED display. The smartphone runs on Android v6. 0 Marshmallow operating system. It packs 4070mAh Li-ion non-removable Battery. It is powered by a Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) processor has 4/6 GB of RAM. On the connectivity front if offers 4G, 3G, GPS, GPRS, Bluetooth, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options. The device offers 64/128 GB internal storage capacity, but with no expansion support.
-
MemoryRAM : 4/6 GB Internal : 64/128 GB
-
PlatformOS : Android 6.0 Marshmallow Processor : Quad-core (2x2.35 GHz Kry... Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo)
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported: N/A
Battery: 4070 mAh
-
Display5.7 inches, 1080 x 1920 pixels
-
CameraRear : 22.5 MP Front : 8 MP
Xiaomi Mi Note 2 Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Mi Note 2 |
| Processor | Quad-core (2x2.35 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) |
| OS | Android 6.0 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Nano |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | Full-HD, Oled capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 64/128 GB |
| RAM | 4/6 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | |
CAMERA
| Primary Camera | 22.5 MP |
| Features | f/2.0, EIS (gyro), Phase detection autofocus, Dual-LED (dual tone) flash, 1/2.6 |
| Video | Yes, 2160p@30fps |
| Secondary Camera | 8 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 156.2 x 77.3 x 7.6 mm |
| Weight | 166 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Yes, v4.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, Type-C 1.0 reversible connector |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/Flac |
| Video Player | Yes, Supports Xvid/MP4/H.265 |
| Colors | Black, Gold, Silver |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
BATTERY
| Battery Type | 4070 mAh, Non-removable Li-ion battery |














