Xiaomi Redmi 4A
Xiaomi Redmi 4A Android mobile launched with 5.0-inch HD IPS capacitive (720x1280 pixels) touchscreen display. The device is powered by a 1.4GHz Quad-core processor along with 2/3GB of RAM and 16/32GB internal memory capacity expandable up to 128GB using microSD card. The Dual SIM device runs on the Android Marshmallow 6.0.1 Operating System. The smartphone provides 13-megapixel rear camera and 5-megapixel front camera. On the connectivity front, it offers 4G VoLTE, 3G, Bluetooth v4.1, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n options. It packs 3120mAh Non-removable Li-ion battery with fast charging support.
-
MemoryRAM : 2/3 GB Internal : 16/32 GB
-
PlatformOS : Android 6.0.1 Marshmallow Processor : 1.4 GHz Quad core 1.4 GHz Quad core
-
Top Features4G:
OTG:
Fingerprint Sensor:
NFC:
VR Supported:
Battery: 3120 mAh
-
Display5.0 inches, 720 x 1280 pixels
-
CameraRear : 13 MP Front : 5 MP
Xiaomi Redmi 4A Full Specifications
GENERAL
| Model Number | Redmi 4A |
| Processor | 1.4 GHz Quad core |
| OS | Android 6.0.1 Marshmallow |
| Operating Freq | GSM 850/900/1800/1900/2100 MHz HSDPA |
| 3G Network | |
| No Of SIM | Dual SIM - Micro + Nano/ microSD |
| Status | Available |
DISPLAY
| Type | HD IPS capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 720 x 1280 pixels |
| Other Display Features | Multitouch |
MEMORY
| Internal Memory | 16/32 GB |
| RAM | 2/3 GB |
| Card Slot / Expandable Memory | Yes, microSD, up to 128 GB |
CAMERA
| Primary Camera | 13 MP |
| Features | LED flash, f/2.2, PDAF, 5-lens, Autofocus, Geo-tagging, Touch focus, Face/smile detection, HDR, Panorama |
| Video | Yes, 1080p@30fps |
| Secondary Camera | 5 MP |
SOUND
| Alert Type | Vibration, MP3, WAV ringtones |
| Audio Jack | Yes, 3.5mm Jack |
SIZE
| Dimensions | 139.5 x 70.4 x 8.5 mm |
| Weight | 131.5 grams |
NETWORK & CONNECTIVITY
| GPRS | |
| Edge | |
| 3G | |
| 4G | |
| WLAN | Yes, Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes, v4.1, A2DP, LE |
| Infrared Port | |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB OTG | |
| Hotspot | |
| DLNA | |
OTHER FEATURES
| Messaging | SMS, MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Radio | FM radio |
| Games | |
| Music Player | Yes, Supports MP3/WAV/eAAC+/Flac |
| Video Player | Yes, Supports Xvid/MP4/H.265 |
| Colors | Dark Gray, Gold, Rose Gold |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Java | |
| Sensors | Ambient Light Sensor, Proximity Sensor, E-compass, Accelerometer, Gyroscope |
BATTERY
| Battery Type | 3120 mAh, Non-removable Li-ion battery |




















