Acer Iconia W4 - 64 GB
This Iconia variant has Windows 8.1 as its OS and it is embedded with 1.33 GHz Intel Quad Core ATOM Processor. Its 2 GB RAM and expandable memory upto 64 GB gives its user, a good working experience. It has 8 inch wide TFT LCD touch-screen with multi-touch feature giving resolution of 1280 x 800pixel. It is also embedded with 5 MP rear camera and 2 MP front Camera with video recording feature of 1080p HD quality. It also has pre-installed Microsoft applications like Office, Acrobat Reader etc.
Acer Iconia W4 - 64 GB Full Specifications
General
| Model Number | Iconia W4 |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Processor | 1.33 GHz Quad Core Intel Atom |
Display Features
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Display Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Screen Size | 8 inches |
System Memory
| Internal Memory | 2 GB |
| Expandable Memory | 64 GB |
| RAM | 2 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Secondary Camera | 2 MP |
Multimedia Features
| Stand By | 8 hrs |
| Video Support | |
| Speakers | Twin Stereo Speakers |
| Audio Support | Mp3 |
| Width | 135mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | 802.11a/b/g/n |
| 3G | |
| 4G | |
| GPS | |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| SIM Calling | |
Machine Dimensions
| Height | 10.8 mm |
| Width | 135mm |
| Depth | 219 mm |
| Weight | 415 Grams |
Other Features
| Sensors | Accelerometer, Voice commands |
| Messaging | Email, Push Email |
| Business And Office | HTML |
Battery Features
| Battery Type | 4960 mAh |
| Stand By | 8 hrs |
SAGMart Reviews on Acer Iconia W4 - 64 GB
Pros: The Acer Iconia W4 plants PC’s efficiency in a tablet only to make work smoother than ever. The latest Intel Atom processor preserves everything rolling effortlessly. Here are the advantages of this product:
- Supports microSD card slot up to 64GB
- 1.33GHz Quad-core Processor
- 2048 MB of LPDDR3 On-board memory
- 64GB Internal Storage
- Windows 8.1
- 8 inch Display
Cons: Acer has so much to do with PC but now recently it has stepped towards the world of tablet – to make everyone’s work easier. Few of the downsides from which this tablet goes through are:
- Processing power
- Port selection
- Burly Screen
- Misleading storage capacity
Battery (8/10): The battery runs for the long time with 2-Cell Li-Ion Battery. Here are some specifications of its battery:
- 2-Cell Li-Ion Battery
- 8 hours battery back-up
Camera (8/10): In this device, there are two particular camera slots. One for primary and another is for front camera which is suitable for work respectively. Here are the few specifications of its camera:
- 5MP rear camera
- 2MP front camera
Special Features (8.5/10):
The Acer Iconia W4 is power-driven by a 4thgeneration Intel processor that's supported up by good RAM. This is what required for most of the PC and high end devices. Know some special features of this device:
- Intel HD Graphics with 64 MB memory
- Supports HD Audio
- Two Built-in Stereo Speakers
- Integrated Digital Microphone
- Intel Atom Z3740 processor
Average Rating (8.5/10): The purchaser gets a good quality of Windows tablet (Windows 8.1, 32-bit) that can perform all collective entertainment excluding standard PC games and Office programs are performed at decent speed. Acer's Iconia W4-820 64 GB demonstrates high end features with very few downsides. Therefore, SAG Mart gives 8.5 to this device out of 10 stars.
Market Value (9/10): Due to the very few drawbacks, this device will stand in the marketplace. Therefore, it is certainly a good option in accordance with MS Office performance. Due to the 8 inch display, you might feel awkward to handle but it’s not true. This device is very handy to use. The value of the phone can be strong once due to its launching steps in the market.
Verdict (8.5/10): This Acer device has targeted at the right place that’s versatile windows 8.1 which looks great and convenient too. Wonderful handy and multipurpose Acer can cut out the computing tasks at any time with ease. Enough memory capability is a horsepower to the device that proof us that why to go for this tablet.







