Apple iPad 3G
It is a brilliant device that has superb retina display which makes everything crisp and lifelike. Delight photos and videos with rich detail and vibrant colors. Get the best graphics performance without sacrificing battery life.
Apple iPad 3G Full Specifications
General
| Operating System | iOS 4, upgradable to iOS 5.1.1 |
Display Features
| Touch Screen Type | LED-backlit IPS LCD, capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 768 x 1024 pixels |
| Screen Size | 9.7 inches (~132 ppi pixel density) |
System Memory
| Internal Memory | 16/32/64 GB storage |
| Expandable Memory | |
| RAM | 256 MB RAM |
Camera Features
Multimedia Features
| Video Support | |
| Speakers | |
| Microphone | |
| Audio Support | |
| Width | 189.7 mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band |
| 3G | |
| SIM Calling | |
Machine Dimensions
| Height | 242.8 mm |
| Width | 189.7 mm |
| Depth | 13.4 mm |
| Weight | 730 g (1.61 lb) |
Other Features
| Messaging | iMessage, Email, Push Email, IM |
| Business And Office | TXT, PDF |
Battery Features
| Battery Type | Non-removable Li-Po battery |
SAGMart Reviews on Apple iPad 3G
Apple ipad 3g is a great accessory to add your collection. This device fulfills your requirement of a laptop; enable you to use it everywhere. Screen of ipad is protected by scratch resistant glass and oleo phobic coating. This ipad has a huge internal memory of 16/32/64 GB to store or install thousands of apps and multimedia files. This smart device features a CPU of 1GHz that makes it fast and lags free. Always share everything that you want on social network streams. GPRS, HSDPA, WLAN, Bluetooth and USB allow you to access internet and share file.

















