Asus VivoTab 8 (M81C)
Asus VivoTab 8 (M81C) is a voice calling tablet that runs on the Windows 8.1 operating system. A 64 bit quad core Intel Atom Z3745 processor performs well with 1GB of RAM. The company also offers 5GB Life Time Asus Web storage Space along with an additional 11GB for the first year.
`
21,990 * Asus VivoTab 8 (M81C) Full Specifications
General
| Model Number | VivoTab 8 (M81C) |
| Operating System | Windows 8.1 |
| Processor | 1.86 GHz Quad core Intel Atom Z3745 |
Display Features
| Touch Screen Type | IPS LED |
| Display Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Screen Size | 8 inch |
System Memory
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1/2 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 2 MP |
| Secondary Camera | 2 MP |
Multimedia Features
| Video Support | |
| Speakers | |
| Audio Support | |
| Width | 211.7 mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | WiFi 802.11 b/ g/ n |
| 4G | |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| SIM Calling | Single SIM |
Machine Dimensions
| Height | 124.9 mm |
| Width | 211.7 mm |
| Depth | 8.8 mm |
| Weight | 330 grams |
Other Features
| Sensors | Gravity Sensors |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Business And Office | TXT, PDF, HTML |
Battery Features
| Battery Type | 15.2Wh Li-polymer |
| Talk Time | 8 hours |














