HP 7 VoiceTab
HP 7 VoiceTab is a voice calling tablet which supports Single SIM. It offers powerful battery backup that is sufficient for game junkies. It has huge space to store your important data. A quad core processor, clocked at 1.3 GHz that boosts the performance for better result along with 1GB of RAM.
`
9,699 * HP 7 VoiceTab Full Specifications
General
| Model Number | 7 VoiceTab |
| Operating System | Android 4.4 KitKat |
| Processor | 1.3GHz quad-core |
Display Features
| Touch Screen Type | Capacitive |
| Display Resolution | 1024x600 pixels |
| Screen Size | 6.95-inch |
System Memory
| Internal Memory | 8GB |
| Expandable Memory | microSD card, upto 32GB |
| RAM | 1GB |
Camera Features
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Secondary Camera | VGA |
Multimedia Features
| Video Support | |
| Speakers | |
| Audio Support | MP3, MP4 |
| Width | 192.05 mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | WiFi 802.11 b/ g/ n |
| 3G | |
| 4G | |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Bluetooth | Yes, v2.1, A2DP |
| SIM Calling | Single SIM |
Machine Dimensions
| Height | 102.23 mm |
| Width | 192.05 mm |
| Depth | 10.15 mm |
| Weight | 305 grams |
Other Features
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Business And Office | TXT, PDF, HTML |
Battery Features
| Battery Type | 3000mAh |
| Talk Time | 10 hours |


















