LG G Pad 7
LG G Pad 7.0 have a 1.2GHz quad-core processor, 7-inch IPD display along with a resolution of 1280 x 800. With 1GB of RAM, and 8GB of internal storage which can be expanded via microSD. It is installed with a 3-megapixel primary camera, a 1.3-megapixel secondary camera. For battery backup 4000 mAh battery is installed in it.
`
26,590 * LG G Pad 7 Full Specifications
General
| Model Number | Pad 7 |
| Operating System | Android 4.4.2 KitKat, upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
Display Features
| Touch Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels |
| Screen Size | 7 Inch |
System Memory
| Internal Memory | 8 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD, up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 3.15 MP |
| Features | Geo-tagging |
| Secondary Camera | 1.3 MP |
Multimedia Features
| Video Support | MP4, H.264 |
| Speakers | Yes, Stereo speaker |
| Audio Support | MP3, WMA, eAAC+ |
| Width | 113.8mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | In-Built WiFi(802.11 a/b/g/n) |
| GPS | |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
Machine Dimensions
| Height | 189.3mm |
| Width | 113.8mm |
| Depth | 10.1mm |
| Weight | 293 grams |
Other Features
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| Messaging | |
| Business And Office | TXT, PDF, HTML |
Battery Features
| Battery Type | 4000 mAh, Non-removable Li-ion battery |











