Microsoft Surface Pro 3
Surface Pro 3 tablet comes in three versions which includes Core i3, Core i5 and Core i7 with fast process execution, making it more effective device. It's a smart device with attractive build and offers more room to run lot of applications efficiently. The device is blessed with amazing camera features from which user can click perfect images which making their moments memorable.
Microsoft Surface Pro 3 Full Specifications
General
| Operating System | Windows 8.1 Pro |
| Processor | 4th-generation Intel Core i3/i5/i7 Processor |
Display Features
| Touch Screen Type | ClearType Full HD display |
| Display Resolution | 2160 x 1440 |
| Screen Size | 12-inch |
System Memory
| Internal Memory | 64 GB, 128 GB, 256 GB, 512 GB |
| RAM | 4 GB or 8 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 5MP |
| Features | 1080 Pixel |
| Secondary Camera | 5MP |
Multimedia Features
| Stand By | Up to 9 hours |
| Video Support | |
| Speakers | |
| Microphone | |
| Audio Support | |
| Width | 11.5 in |
Network & Connectivity
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11ac/802.11 a/b/g/n |
| 3G | |
Machine Dimensions
| Height | 7.93 in |
| Width | 11.5 in |
| Depth | 0.36 in |
| Weight | 1.76 lbs |
Other Features
| Sensors | Ambient light sensor |
| Messaging | |
Battery Features
| Talk Time | Web-browsing battery life |
| Stand By | Up to 9 hours |

















