Nokia N1
Nokia N1 comes with a Nokia Z launcher with which user can type any letter on the home screen to find out anything. It is powered by a 64 bit Intel quad core processor, which provides fast and smooth performance with 2GB of RAM. Get experience with the Android Lollipop OS. The front and rear snapper are wonderfully crafted on this device.
Nokia N1 Full Specifications
General
| Model Number | N1 |
| Operating System | Android v5.0 (Lollipop) |
| Processor | 2.3GHz quad-core, Intel Atom Z3580 |
Display Features
| Touch Screen Type | IPS LED |
| Display Resolution | 2048x1536 pixels |
| Screen Size | 7.90-inch |
System Memory
| Internal Memory | 32GB |
| RAM | 2GB |
Camera Features
| Primary Camera | 8 MP |
| Secondary Camera | 5 MP |
Multimedia Features
| Video Support | |
| Speakers | |
| Audio Support | MP3, MP4 |
| Width | 138.60 mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | WiFi 802.11 b/ g/ n |
| 4G | |
| GPS | |
| Bluetooth | |
Machine Dimensions
| Height | 200.70 mm |
| Width | 138.60 mm |
| Depth | 6.90 mm |
| Weight | 318 grams |
Other Features
| Sensors | Gravity Sensors |
| Messaging | Email, Push Mail, IM |
| Business And Office | TXT, PDF, HTML |
Battery Features
| Battery Type | 5300mAh |










