Samsung Galaxy Note N7000
Large capacitive touch screen supporting pen input and fast processor enhancing its speed will surely endure you in playing games and doing your official work. This notebook will energize you in doing your work. It will be a good choice for those who update themselves as per the trend.
Samsung Galaxy Note N7000 Full Specifications
General
| Operating System | Android OS, v2.3.5 (Gingerbread), upgradable to v4.1 (Jelly Bean) |
| Processor | Dual-core 1.4 GHz ARM Cortex-A9 |
Display Features
| Touch Screen Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 800 x 128 |
| Screen Size | 5.3 inches |
System Memory
| Internal Memory | 2 GB |
| Expandable Memory | 32 GB |
| RAM | 1 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | 3264x2448 |
| Secondary Camera | Geo-tagging, touch focus, face and smile detection, image stabilization |
Multimedia Features
| Stand By | 960 h |
| Video Support | MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player |
| Speakers | Voice 64dB / Noise 64dB / Ring 72dB |
| Audio Support | MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player |
| Width | 83mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Wi-Fi hotspot |
| 3G | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
Machine Dimensions
| Height | 146.9mm |
| Width | 83mm |
| Depth | 9.7 mm |
| Weight | 178 g |
Other Features
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Mail, IM, RSS |
| Business And Office | TXT, PDF |
Battery Features
| Battery Type | Li-Ion |
| Talk Time | 39h |
| Stand By | 960 h |
SAGMart Reviews on Samsung Galaxy Note N7000
The Galaxy Note combines full touch experience and sense the stylus touch which make writing and drawing simpler. It uses new technology of Super AMOLED to make display more clear and adorable. The screen is protected by Corning Gorilla Glass which restrict screen from damaging. The 4G supporting network LTE 700 makes this notebook different from others. The brawny mic featured with active noise cancellation provides better sound quality. It also supports Java MIDP emulator. Its pros are
- Colorful, large screen.
- Fast processor for gaming and browsing.
- Touch-sensitive stylus for writing and drawing.
- Excellent camera.
- Pen input













