Samsung Galaxy TabPRO 8.4
Samsung Galaxy TabPRO 8.4 is loaded with high-end features. The device runs on the Android kitkat platform. The quad core processor performs well when multiple apps running simultaneously along with 2GB of RAM. Its battery provides long hours of talk time. The TFT display delivers the WQXGA resolution of 2560 X 1600 pixels.
`
30,950 * Samsung Galaxy TabPRO 8.4 Full Specifications
General
| Operating System | Android v4.4 (KitKat) |
| Processor | 2.3GHz Quad Core |
Display Features
| Touch Screen Type | WQXGA TFT LCD |
| Display Resolution | 2560 X 1600 |
| Screen Size | 8.4 inch |
System Memory
| Internal Memory | 16 / 32 GB |
| Expandable Memory | microSD card, upto 64GB |
| RAM | 2GB RAM |
Camera Features
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | 3264 x 2448 pixels |
| Secondary Camera | 2 MP |
Multimedia Features
| Video Support | |
| Speakers | |
| Microphone | |
| Audio Support | MP3, MP4 |
| Width | 128.5 mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | WiFi 802.11 a/b/g/n/ac |
Machine Dimensions
| Height | 219 mm |
| Width | 128.5 mm |
| Depth | 7.2 mm |
| Weight | 331g |
Other Features
| Sensors | Gravity Sensors |
| Messaging | Email, Push Mail, IM |
| Business And Office | TXT, PDF, HTML |
Battery Features
| Battery Type | 4800mAh |











