Samsung Tab 4 8.0
Samsung Tab 4, 8.0 is another tablet from Tab series with Wi-Fi support. It is powered with 1.5 GHz Quad-Core processor accompanied with 1.5 GB RAM and also with 16 GB internal memory. Display of the tab is 8.0 inch wide with 800 X 1280 pixels and loaded with Android Kit-Kat 4.4 OS. Camera of the tablet is 3 MP rear and 1.3 MP front.
Samsung Tab 4 8.0 Full Specifications
General
| Operating System | Android 4.4 (Kit-Kat) |
| Processor | 1.2 GHz Quad-Core |
Display Features
| Touch Screen Type | TFT Capacitive Touchscreen |
| Display Resolution | 800 X 1280 pixels |
| Screen Size | 8.0 Inches |
System Memory
| Internal Memory | 16 GB |
| Expandable Memory | upto 64 GB |
| RAM | 1.5 GB RAM |
Camera Features
| Primary Camera | 3 MP |
| Features | 2048 X 1536 pixels |
| Secondary Camera | 1.3 MP |
Multimedia Features
| Video Support | MPEG-4, H.264, H.264, VC-1, MP4,WMV7/8 |
| Speakers | Yes, Stereo speakers with Dolby |
| Audio Support | MP3, AAC, AAC+, WMA, FLAC, AMR-NB, AMR-WB |
| Width | 124 |
Network & Connectivity
| Wi Fi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n |
| 3G | |
| SIM Calling | |
Machine Dimensions
| Height | 210 |
| Width | 124 |
| Depth | 8 |
| Weight | 320 Gm |
Other Features
| Messaging | |
| Business And Office | TXT, PDF, Document Viewer |
Battery Features
| Battery Type | 4450 mAh |
SAGMart Reviews on Samsung Tab 4 8.0
Pros: For a company willing to give more and more to the market like Samsung which tries a lot to proffer tablet modification. The Galaxy Tab 4 8.0 continues the Samsung's tradition that’s the innovative and upgradable piece of older version. Some of the specifications of the tablet are:
- Android 4.4.2 KitKat OS
- 1.2 GHz Quad-core ARM Cortex A-7 processor
- 16 GB Flash Memory
- 1.5 GB RAM
- 8.0 inches Multi-touch screen
Cons: It isn’t a slow tab in daily usage but still shows some mild delays when initiating the apps. Gaming and apps performances are not so strong of this phone. So let us know what else the negative points of this phone are:
- No Autofocus
- No Flash
- Low pixel density screen
Battery (8/10): The battery is fully loaded with the 4450 mAh battery capacity unit. Still it can go for a day if utilised properly and accurately. Know some of the more specifications of its battery:
- 4450 mAh
- 24 hours on average use
Camera (7.5/10): It has a standard camera feature in both front and back camera. The decent photography is allowed to shoot good outdoor and light places. Know the more dynamic features of its camera:
- 3 MP rear camera
- Secondary Camera 1.3 MP
- Resolution 2048 X 1536 pixels
Special Features (8/10):
Like every other tablet, the Tab 4 is modified with marking specifications such as TouchWiz skin, Android 4.4.2 and more. It has the same skills like of its older version and added few more. Let us know the added specifications:
- Bright and vivid display
- Great battery life
- Solid build quality
- Portable
- 50 GB of free Dropbox storage
- microSD expansion
Average Rating (8/10): The Samsung Tab 4 8.0 is built with the heavily customized skin that’s not too significant and bad too. If you are able to compromise with its common design, it’s not that bad at all. In fact, features like multitasking are fairly valuable and it still performs pretty enough on predecessors. So SAG Mart rates 8 out of 10 stars to this tablet.
Market Value (8/10): It could be a good choice as far as other tablets are concerned. Since, it offers decent performance, a bright look, intense display and much more with the price tag. The solid battery life added a complementary feature that might be tough to grab. Even, if it is on sale right now, especially competitors will try to give better options at the low range money but they might not suit with this phone recommendation.
Verdict (8/10): Samsung's Galaxy Tab 4 8.0 isn’t a bad idea to opt for. Since its updated softwares and better hardware feature helps people to distinguish with other phone. It'll serve for most of the needs, but still it could be called as a piece for updated tab. Nevertheless, it is successful; the Galaxy Tab has suffered in comparative unevenness.













