LG G Pad 8.0 3G
LG G Pad 8.0 3G is powered by 1.2GHz Quad-core processor. The tablet comes with a 8.00-inch touchscreen display with a resolution of 800 x 1280 pixels. The tablet packs 1GB of RAM and 16GB of internal storage that can be expanded up to 32GB via MicroSD card. It packs a 5-megapixel primary camera on the rear and a 1.3-megapixel front shooter for selfies. The tablet runs Android 4.4.2 and is powered by a 4200mAh non-removable battery.
LG G Pad 8.0 3G Full Specifications
General
| Model Number | G Pad 8.0 3G |
| Operating System | Android 4.4.2 KitKat, upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| Processor | 1.2 GHz Quad-core |
Display Features
| Touch Screen Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels |
| Screen Size | 8 Inch |
System Memory
| Internal Memory | 16 GB |
| Expandable Memory | Yes, microSD,up to 64 GB |
| RAM | 1 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 5 MP |
| Features | Autofocus, Geo-tagging, Face detection, Panorama |
| Secondary Camera | 1.3 MP |
Multimedia Features
| Video Support | MP4, H.264 |
| Speakers | Yes, Stereo speaker |
| Audio Support | MP3, WAV, eAAC+ |
| Width | 124.2mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | In-Built WiFi(802.11 a/b/g/n) |
| 3G | |
| 4G | |
| GPS | |
| Bluetooth | |
| SIM Calling | |
Machine Dimensions
| Height | 210.8mm |
| Width | 124.2mm |
| Depth | 9.9mm |
| Weight | 342 grams |
Other Features
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| Messaging | |
| Business And Office | TXT, PDF, HTML |
Battery Features
| Battery Type | 4200 mAh, Non-removable Li-ion battery |













