Samsung Galaxy J Max
Samsung Galaxy J Max is based on Android v5.1 Lollipop operating system. The Samsung Galaxy J Max is designed for faster and higher performance output and it is expected that movie lovers would be using it for entertainment. This tablet has a 16 GB Solid State Drive along with 1.5 GB of RAM. it is quite sturdy, balanced well and is comfortable enough to work.
Samsung Galaxy J Max Full Specifications
General
| Model Number | J Max |
| Operating System | Android v5.1 Lollipop |
| Processor | 1.5 GHz Quad-core |
Display Features
| Touch Screen Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 800 x 1280 pixels |
| Screen Size | 7.0 Inch |
System Memory
| Internal Memory | 8 GB |
| Expandable Memory | Upto 200 GB |
| RAM | 1.5 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | LED flash,Autofocus,Geo-tagging,touch focus,face detection,HDR,panorama |
| Secondary Camera | 2 MP |
Multimedia Features
| Video Support | MP4/H.264 |
| Speakers | Stereo Speakers |
| Audio Support | MP3/WAV/eAAC+/Flac |
| Width | 108.8mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | In Built WiFi(802.11 b/g/n) |
| 3G | |
| 4G | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | Yes,v4.0, A2DP |
| SIM Calling | |
Machine Dimensions
| Height | 186.9mm |
| Width | 108.8mm |
| Depth | 8.7mm |
| Weight | 289 Grams |
Other Features
| Sensors | Accelerometer |
| Messaging | |
| Business And Office | TXT,PDF,HTML |
Battery Features
| Battery Type | 4000 mAh, Non-removable battery |
| Talk Time | Upto 21 hrs (3G) |














