Samsung Galaxy Tab S2 9.7
Samsung Galaxy Tab S2 9.7 tablet has a 9.7 inch Super Amoled capacitive touchscreen display with resolution of 1536 x 2048 pixel. The device is powered by a Octa-core (4x1.9 GHz & 4x1.3 GHz) processor and has 3GB of RAM. It runs on Android Marshmallow 6.0 operating system and sports a 8-megapixel rear camera along with 2.1-megapixel selfie shutter. The device offers 32GB internal storage capacity, expandable up to 256GB using microSD card. It packs 5870 mAh Non-removable battery. On the connectivity front it offers 4G, 3G, Bluetooth v4.1, microUSB v2.0, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac options.
Samsung Galaxy Tab S2 9.7 Full Specifications
General
| Model Number | Tab S2 9.7 |
| Operating System | Android v6.0 Marshmallow |
| Processor | Octa-core (4x1.8 GHz & 4x1.4 GHz) |
Display Features
| Touch Screen Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Display Resolution | 1536 x 2048 pixels |
| Screen Size | 9.7 Inch |
System Memory
| Internal Memory | 32 GB |
| Expandable Memory | Yes,microSD,up to 256 GB |
| RAM | 3 GB |
Camera Features
| Primary Camera | 8 MP |
| Features | Autofocus |
| Secondary Camera | 2.1 MP |
Multimedia Features
| Video Support | 3GP,MOV,MKV,MP4,M4V |
| Speakers | 1 Built-in stereo speaker |
| Audio Support | MP3,WMA,MP2,eAAC+ |
| Width | 169mm |
Network & Connectivity
| Wi Fi | In Built WiFi (802.11 a/b/g/n/ac) |
| 3G | |
| 4G | |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Bluetooth | Yes,v4.1, A2DP, LE |
| SIM Calling | |
Machine Dimensions
| Height | 237.3mm |
| Width | 169mm |
| Depth | 5.6mm |
| Weight | 386 Grams |
Other Features
| Sensors | Fingerprint, Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| Messaging | |
| Business And Office | TXT,PDF,HTML |
Battery Features
| Battery Type | 5870 mAh, Non-removable Li-ion battery |
| Talk Time | Upto 30 hrs (3G) |












